MdM – zmiany w ustawie szansą dla rynku wtórnego?

Agnieszka Stec        02 września 2015        Komentarze (0)

Lying couple on grass and dream three cloud houses collageKryzys dla deweloperów?

Szansa dla rynku wtórnego?

Nowe życie dla spółdzielni mieszkaniowych?

Większe możliwości dla nabywców?

Zdania są podzielone.

Znowelizowana ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania dla młodych ludzi, wprowadza z dniem 1 września 2015 r. istotne zmiany w funkcjonowaniu programu zwanego potocznie MdM (Mieszkanie dla Młodych).

Głównym założeniem zmian w ustawie, było usprawnienie realizacji programu przez m.in.: wprowadzenie dofinansowania wkładu własnego w przypadku mieszkań budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Możliwość dofinansowania wnoszonego wkładu budowlanego oraz sam fakt, iż budowane niekiedy w sposób „bezkosztowy” lokale mogą konkurować ceną z projektami deweloperskimi, zapewne wpłynie pozytywnie nie tylko na sytuację przyszłych nabywców, ale i samych spółdzielni. Od kilku lat obserwuję stopniowo rodzący się rynek nowych inwestycji spółdzielni mieszkaniowych. Trend o tyle może nawet nie nowy, co raczej powracający po latach.

Możliwość dofinansowania również nieruchomości powstałych w wyniku nadbudowy lub przebudowy np. strychu, to również ukłon nie tylko w stronę nabywców, ale i w stronę tzw. „starych” wspólnot mieszkaniowych, dla których niekiedy jedyną szansą na przeprowadzenie niezbędnego generalnego remontu jest umożliwienie nadbudowy kondygnacji i jej sprzedaż. Procedura ta nie jest oczywiście łatwa, o czym zapewne niejednokrotnie przekonali się Ci z was którym przyszło w niej uczestniczyć, jednak przy większym zainteresowaniu takim rozwiązaniem, być może zmieni się również świadomość społeczna w tym zakresie. Nadbudowa przestanie być traktowana przez członków wspólnoty jako próba kradzieży ich mienia, czy też zagrożenie dla całej konstrukcji budynku, a zacznie był postrzegana jako ciekawe źródło wsparcia finansowego dla wspólnoty.

Wprowadzone zmiany to szansa dla „większych lokali” – przewidziano bowiem zwiększenie z 50 do 56 m2 powierzchni mieszkalnej branej pod uwagę przy obliczaniu wkładu własnego w przypadku osób i rodzin posiadających co najmniej troje dzieci.

Ciekawą zmianą jest wyłączenie ograniczenia dofinansowania jedynie dla pierwszych lokali. Osoby i rodziny posiadające min. 3 dzieci, chcąc polepszyć swoje warunki bytowe i zakupić większe powierzchniowo mieszkanie mogą, pod rządami znowelizowanej ustawy, również obiegać się o dofinansowanie z programu. Co zasadnicze w tym przypadku, zniesiono tu również ograniczenie wiekowe, które do tej pory wynosiło 35 lat (liczone jako wiek graniczny dla młodszego z małżonków).

Obok ograniczenia wiekowego, zniesiono również dość restrykcyjne warunki kredytowania – osoby nie posiadające zdolności kredytowej uzyskały możliwość wsparcia w tym zakresie, jako dodatkowych kredytobiorców, nie tylko ze strony najbliższej rodziny ale dowolnych osób. Dla związków nieformalnych to dodatkowa szansa na wspólne ubieganie się o kredyt.

W znowelizowanej ustawie po raz pierwszy pojawiły się sankcje związane z możliwymi nadużyciami. Spłata całości kredytu lub części przekraczającej wysokość dofinansowania w ciągu pierwszych 5 lat, wiązać się będzie z koniecznością zwrotu otrzymanych środków.

Uwaga – Jeśli więc przyjdzie Ci wygrać w Lotto – nie spłacaj od razy zaciągniętych w ramach programu kredytów!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: